021602.5TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 021602.5TXP
Order No.: 42G1672
EAN: 4099889084511
MPN:
021602.5TXP
Series: 216
021602.5TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 021602.5TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm