0216.100HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 100 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.100HXP
Order No.: 55P3305
EAN: 4099889097443
MPN:
0216.100HXP
Series: 216
0216.100HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 0216.100HXP, Littelfuse
Features
  • High breaking capacity
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 100 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm