0216.500TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.500TXP
Order No.: 42G1658
EAN: 4099889084467
MPN:
0216.500TXP
Series: 216
0216.500TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 20 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Micro fuse, 0216.500TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm