021606.3MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 021606.3MXP
Order No.: 55P3430
EAN: 4099889097597
MPN:
021606.3MXP
Series: 216
021606.3MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,000 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
1000 pcs.
Cartridge fuse, 021606.3MXP, Littelfuse
The 021606.3MXP is a 5x20 mm, Fast-Acting, ceramic body, cartridge fuse designed to IEC specifications
Features
  • Conforms with the international IEC 60127-2 for use globally
  • Meets Standard Sheet 1 of IEC 60127-2 as a FastActing fuse
  • Available in cartridge and axial lead form
  • RoHS compliant and lead-free
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm