0216.630TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 630 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.630TXP
Order No.: 42G1660
EAN: 4099889084474
MPN:
0216.630TXP
Series: 216
0216.630TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 0216.630TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 630 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5 mm