0216.050MXGP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.050MXGP
Order No.: 74P8362
EAN: 4099891852276
MPN:
0216.050MXGP
Series: 216
0216.050MXGP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.050MXGP, Littelfuse
The 0216.050MXGP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm