0216.050TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.050TXP
Order No.: 74P8363
EAN: 4099891852283
MPN:
0216.050TXP
Series: 216
0216.050TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.050TXP, Littelfuse
The 0216.050TXP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm