0216.050MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.050MXEP
Order No.: 74P8361
EAN: 4099891852269
MPN:
0216.050MXEP
Series: 216
0216.050MXEP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.050MXEP, Littelfuse
The 0216.050MXEP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm