0216.063VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 63 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.063VXP
Order No.: 74P8369
EAN: 4099891852344
MPN:
0216.063VXP
Series: 216
0216.063VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.063VXP, Littelfuse
The 0216.063VXP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 63 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm