0216.080HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 80 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.080HXP
Order No.: 74P8370
EAN: 4099891852351
MPN:
0216.080HXP
Series: 216
0216.080HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.080HXP, Littelfuse
The 0216.080HXP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 80 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm