0216.063HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 63 mA, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0216.063HXP
Order No.: 74P8365
EAN: 4099891852306
MPN:
0216.063HXP
Series: 216
0216.063HXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0216.063HXP, Littelfuse
The 0216.063HXP is a 5x20 mm fast-acting ceramic body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 63 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm