0215002.MXF20P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215002.MXF20P
Order No.: 74P8235
EAN: 4099891851002
MPN:
0215002.MXF20P
Series: 215
0215002.MXF20P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0215002.MXF20P, Littelfuse
The 0215002.MXF20P is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 2 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm