0215.500HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.500HXP
Order No.: 74P8208
EAN: 4099891850739
MPN:
0215.500HXP
Series: 215
0215.500HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0215.500HXP, Littelfuse
The 0215.500HXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm