VHBCC-272K-01 | Fastron
Choke, axial, 2700 µH, 243 mA, VHBCC-272K-01
Order No.: 87D2306
MPN:
VHBCC-272K-01
Series: VHBCC
VHBCC-272K-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-272K-01, Fastron
Product type choke
Inductance 2700 µH
DC current 243 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 12 Ω
Saturation current 298 mA
Measuring frequency 252 kHz
Quality Q Q 50
Design axial
Length 16 mm