VHBCC-122K-02 | Fastron
Choke, axial, 1200 µH, 350 mA, VHBCC-122K-02
Order No.: 87D2357
MPN:
VHBCC-122K-02
Series: VHBCC
VHBCC-122K-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-122K-02, Fastron
Product type choke
Inductance 1200 µH
DC current 350 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 5.5 Ω
Saturation current 448 mA
Measuring frequency 252 kHz
Quality Q Q 70
Design axial
Length 16 mm