VHBCC-102K-02 | Fastron
Choke, axial, 1000 µH, 400 mA, VHBCC-102K-02
Order No.: 87D2369
MPN:
VHBCC-102K-02
Series: VHBCC
VHBCC-102K-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-102K-02, Fastron
Product type choke
Inductance 1000 µH
DC current 400 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 4.2 Ω
Saturation current 490 mA
Measuring frequency 252 kHz
Quality Q Q 70
Design axial
Length 16 mm