VHBCC-101K-01 | Fastron
Choke, axial, 100 µH, 1060 mA, VHBCC-101K-01
Order No.: 87D2374
MPN:
VHBCC-101K-01
Series: VHBCC
VHBCC-101K-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-101K-01, Fastron
Product type choke
Inductance 100 µH
DC current 1060 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.62 Ω
Saturation current 1490 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 16 mm