SPISM-8R2M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 8.2 µH, 2.1 A, SPISM-8R2M-04
Order No.: 74D3912
EAN: 4099889011142
MPN:
SPISM-8R2M-04
Series: SPISM
SPISM-8R2M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
SPISM-8R2M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power inductor, SPISM-8R2M-04, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High reliability
Applications
  • Power supplies
  • Coupling and Decoupling
  • LCD TV
  • Norebooks
  • DC/DC converters
  • Network switching systems
Product type power choke
Inductance 8.2 µH
DC current 2.1 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 85 mΩ
Saturation current 2.6 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 12.95 mm
Width 9.4 mm
Height 5.08 mm