SPISM-6R8M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 6.8 µH, 2.2 A, SPISM-6R8M-04
Order No.: 74D3910
EAN: 4099889011135
MPN:
SPISM-6R8M-04
Series: SPISM
SPISM-6R8M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
SPISM-6R8M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
1 pcs.
Power inductor, SPISM-6R8M-04, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High reliability
Applications
  • Power supplies
  • Coupling and Decoupling
  • LCD TV
  • Norebooks
  • DC/DC converters
  • Network switching systems
Product type power choke
Inductance 6.8 µH
DC current 2.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 75 mΩ
Saturation current 2.8 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 12.95 mm
Width 9.4 mm
Height 5.08 mm