PISTHV-820M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 82 µH, 2.5 A, PISTHV-820M-04
Order No.: 87D0641
MPN:
PISTHV-820M-04
Series: PISTHV
PISTHV-820M-04 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISTHV-820M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 82 µH
DC current 2.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.104 Ω
Saturation current 3.95 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 8 mm