PISTHV-301M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 300 µH, 1.2 A, PISTHV-301M-04
Order No.: 74D4990
EAN: 4099889012903
MPN:
PISTHV-301M-04
Series: PISTHV
PISTHV-301M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISTHV-301M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power inductor, PISTHV-301M-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 300 µH
DC current 1.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 390 mΩ
Saturation current 2.1 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm