PISTHV-802M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 8000 µH, 0.24 A, PISTHV-802M-04
Order No.: 87D0642
MPN:
PISTHV-802M-04
Series: PISTHV
PISTHV-802M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISTHV-802M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 8000 µH
DC current 0.24 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 8.64 Ω
Saturation current 0.56 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 8 mm