PISTHV-151M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 150 µH, 1.9 A, PISTHV-151M-04
Order No.: 74D4989
EAN: 4099889012880
MPN:
PISTHV-151M-04
Series: PISTHV
PISTHV-151M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISTHV-151M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
Power inductor, PISTHV-151M-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Product type power choke
Inductance 150 µH
DC current 1.9 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.2 Ω
Saturation current 2.87 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm