PISTHV-602M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 6000 µH, 0.26 A, PISTHV-602M-04
Order No.: 87D0644
MPN:
PISTHV-602M-04
Series: PISTHV
PISTHV-602M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PISTHV-602M-04, Fastron
SMD Power Inductor for high voltages up to 400V DC. Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 6000 µH
DC current 0.26 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 6.7 Ω
Saturation current 0.6 A
Design SMD
Length 12.9 mm
Width 9.55 mm
Height 8 mm