PIST-820K-04 | Fastron
Power choke, SMD, 82 µH, 1.9 A, PIST-820K-04
Order No.: 74D4850
EAN: 4099889012613
MPN:
PIST-820K-04
Series: PIST
PIST-820K-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PIST-820K-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
Power inductor, PIST-820K-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Product type power choke
Inductance 82 µH
DC current 1.9 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 150 mΩ
Saturation current 4.8 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm