PIST-101K-04 | Fastron
Power choke, SMD, 100 µH, 1.6 A, PIST-101K-04
Order No.: 74D4852
EAN: 4099889012620
MPN:
PIST-101K-04
Series: PIST
PIST-101K-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PIST-101K-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
100 pcs.
SMD Power inductor, PIST-101K-04, Fastron
Features
  • It comes in compact sizes (from 0402 to 1812) available in reel packing
Applications
  • Mobile Telecommunication: GSM, CDMA, TCDMA, cordless phones, 2 way radio
  • Automotive Subsystems: TPMS, Keyless Entry, Anti-Theft, GPS
  • Wireless Communication: W-LAN, WIFI, WIMAX, RFID, Bluetooth
  • Non-magnetic versions for medical imaging applications: ASM series
Product type power choke
Inductance 100 µH
DC current 1.6 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 200 mΩ
Saturation current 4.1 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm