PIST-331K-04 | Fastron
Power choke, SMD, 330 µH, 920 mA, PIST-331K-04
Order No.: 74D4862
EAN: 4099889012651
MPN:
PIST-331K-04
Series: PIST
PIST-331K-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PIST-331K-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
SMD Power inductor, PIST-331K-04, Fastron
Features
  • It comes in compact sizes (from 0402 to 1812) available in reel packing
Applications
  • Mobile Telecommunication: GSM, CDMA, TCDMA, cordless phones, 2 way radio
  • Automotive Subsystems: TPMS, Keyless Entry, Anti-Theft, GPS
  • Wireless Communication: W-LAN, WIFI, WIMAX, RFID, Bluetooth
  • Non-magnetic versions for medical imaging applications: ASM series
Product type power choke
Inductance 330 µH
DC current 920 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 700 mΩ
Saturation current 2 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm