PIST-152K-04 | Fastron
Power choke, SMD, 1500 µH, 0.5 A, PIST-152K-04
Order No.: 87D0666
MPN:
PIST-152K-04
Series: PIST
PIST-152K-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-152K-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 1500 µH
DC current 0.5 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 2 Ω
Saturation current 1 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm