PIST-680K-04 | Fastron
Power choke, SMD, 68 µH, 2 A, PIST-680K-04
Order No.: 74D4848
EAN: 4099889012606
MPN:
PIST-680K-04
Series: PIST
PIST-680K-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PIST-680K-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Power inductor, PIST-680K-04, FASTRON
Features
  • Wide temperature range
  • High reliability
  • High rated currents
Applications
  • Filtering of supply voltages, coupling, decoupling
  • Automotive electronics
  • Network switching systems
  • DC/DC converters
Product type power choke
Inductance 68 µH
DC current 2 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 150 mΩ
Saturation current 5 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 18.7 mm
Width 15.2 mm
Height 12 mm