P6SMBJ12CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 600 W, 12 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ12CA
Order No.: 09S2593
EAN: 4099879059925
MPN:
P6SMBJ12CA
Series: P6SMBJ
P6SMBJ12CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 12 V
Breakdown voltage 13.3 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C