MOV-14D391KTR | Bourns Electronics GmbH
Metal oxide varistor, radial, VV 390 V, 4500 A, 320 V (DC), 250 V (AC), ±10 %, 100 J, MOV-14D391KTR
Order No.: 07E5031
EAN: 4099879985897
MPN:
MOV-14D391KTR
Series: MOV-14
MOV-14D391KTR Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 360 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistor, MOV-14D391KTR, Bourns Electronics GmbH
Features
  • High voltage and current rating
  • Bidirectional
  • Surge protection
  • RoHS compliant
Applications
  • Power supplies
  • Power systems
  • Line voltage
  • Telecom systems
  • White goods/appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 390 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 4500 A
Rated voltage (DC) 320 V
Rated voltage (AC) 250 V
Tolerance ±10 %
Energy absorption 100 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C