MOV-14D330K | Bourns Electronics GmbH
Metal oxide varistor, radial, VV 33 V, 1000 A, 26 V (DC), 20 V (AC), ±10 %, 7.5 J, MOV-14D330K
Order No.: 07E5022
EAN: 4099879985835
MPN:
MOV-14D330K
Series: MOV-14
MOV-14D330K Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
6400 pcs.
Metal oxide varistor, MOV-14D330K, Bourns Electronics GmbH
Features
  • High voltage and current rating
  • Bidirectional
  • Surge protection
  • RoHS compliant
Applications
  • Power supplies
  • Power systems
  • Line voltage
  • Telecom systems
  • White goods/appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 33 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 1000 A
Rated voltage (DC) 26 V
Rated voltage (AC) 20 V
Tolerance ±10 %
Energy absorption 7.5 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C