AC03000001501JAC00 | Vishay
Wirewound resistor, 1.5 kΩ, 3 W, ±5 %, AC03000001501JAC00
Order No.: 37E6100
EAN: 4099879687913
MPN:
AC03000001501JAC00
Series: AC03
AC03000001501JAC00 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 803 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Wirewound resistor, AC03000001501JAC00, Vishay
Filter Property Value
ohmic resistance 1.5 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 3 W
Version wirewound resistor
Temperature coefficient -80/+140 ppm/K
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 275 °C
diameter 4.8 mm
Length 13 mm