AC03000005600JAC00 | Vishay
Wirewound resistor, 560 Ω, 3 W, ±5 %, AC03000005600JAC00
Order No.: 37E6090
EAN: 4099879687890
MPN:
AC03000005600JAC00
Series: AC03
AC03000005600JAC00 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 985 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
5 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Wirewound resistor, AC03000005600JAC00, Vishay
Filter Property Value
ohmic resistance 560 Ω
Tolerance ±5 %
Power 3 W
Version wirewound resistor
Temperature coefficient -80/+140 ppm/K
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 275 °C
diameter 4.8 mm
Length 13 mm