AC03000001500JAC00 | Vishay
Wirewound resistor, 150 Ω, 3 W, ±5 %, AC03000001500JAC00
Order No.: 37E6076
EAN: 4099879687845
MPN:
AC03000001500JAC00
Series: AC03
AC03000001500JAC00 Vishay Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
Wirewound resistor, AC03000001500JAC00, Vishay
Features
  • High power dissipation in small design
  • Excellent pulse load capability
  • Flameproof insulation coating
Applications
  • Industrial electronics
  • Energy meter
  • Power supplies
  • White goods
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 150 Ω
Tolerance ±5 %
Power 3 W
Design axial
Assembly THT
Version wirewound resistor
Temperature coefficient -80/+140 ppm/K
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 275 °C
diameter 4.8 mm
Length 13 mm