DLFL-0132-45D2 | SCHURTER
Linear/saturating choke, radial, 0.2 mH, 45 A, DLFL-0132-45D2
Order No.: 59P8980
EAN: 4099889003284
MPN:
DLFL-0132-45D2
Series: DLFL
DLFL-0132-45D2 SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Linear/Saturating choke, DLFL-0132-45D2, SCHURTER
Features
  • Linear/saturating choke
  • Flexible wire
  • Low noise development by using iron powder toroids instead of conventional iron lamination cores
  • Fully potted resign
Applications
  • Phase angle control circuits with thyristors, triacs or transistors
Technical specifications
Filter Property Value
Product type linear/saturating choke
Inductance 0.2 mH
DC current 45 A
DC resistance 6 mΩ
Design radial
Length 80 mm
Width 80 mm
Height 70.8 mm