VW3A46172 | Schneider Electric
Passive filter, 3-phase, 460 V, 240 A for frequency converter, VW3A46172
Order No.: 06N0884
EAN: 3606480652707
MPN:
VW3A46172
Series: ALTIVAR 71
VW3A46172 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Passive filter, VW3A46172, Schneider Electric
The passive filter is designed for a variable speed drive, with a voltage rating of 460 V and a frequency of 60 Hz.
Number of phases 3
Rated voltage 460 V
Output current 240 A
Width 420 mm
Height 900 mm
Depth 448.5 mm