ATV630D37Y6 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 37 kW, 690 V, 45 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D37Y6
Order No.: 06N0175
EAN: 3606481325198
MPN:
ATV630D37Y6
ATV630D37Y6 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D37Y6, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 25m cable conforming to category C3. It works at a rated supply voltage from 500V to 690VAC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 37kW/50HP for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 30kW/40HP for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Power 37 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 45 A
Width 331 mm
Height 630 mm
Depth 297 mm