ATV630U55Y6 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 690 V, 7.2 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630U55Y6
Order No.: 06N0179
EAN: 3606481325129
MPN:
ATV630U55Y6
ATV630U55Y6 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV630U55Y6, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 25m cable conforming to category C3. It works at a rated supply voltage from 500V to 690VAC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 5.5kW/7.5HP (500V supply voltage) for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 4kW/5HP (500V supply voltage) for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 7.2 A
Width 246 mm
Height 420 mm
Depth 242 mm