ATV630D22Y6 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 690 V, 29 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D22Y6
Order No.: 06N0173
EAN: 3606481325174
MPN:
ATV630D22Y6
ATV630D22Y6 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D22Y6, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 25m cable conforming to category C3. It works at a rated supply voltage from 500V to 690VAC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 22kW/30hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 18.5kW/25HP for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 29 A
Width 246 mm
Height 420 mm
Depth 242 mm