ATV630D11Y6 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 11 kW, 690 V, 13.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D11Y6
Order No.: 06N0169
EAN: 3606481325143
MPN:
ATV630D11Y6
ATV630D11Y6 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D11Y6, Schneider Electric
The altivar process ATV600/ATV630 is an 11kW, 15hp variable speed drive designed to operate within a voltage range of 500 to 690V. It is rated IP00 for protection against solid objects.
Power 11 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 13.5 A
Width 246 mm
Height 420 mm
Depth 242 mm