ATV630D30Y6 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 30 kW, 690 V, 34 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D30Y6
Order No.: 06N0174
EAN: 3606481325181
MPN:
ATV630D30Y6
ATV630D30Y6 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D30Y6, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 25m cable conforming to category C3. It works at a rated supply voltage from 500V to 690VAC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 30kW/40hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 22kW/30HP for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for synchronous/asynchronous motors
Power 30 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 34 A
Width 246 mm
Height 420 mm
Depth 242 mm