ATV320U15M2W | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 1.5 kW, 200 V, 8 A, ATV320U15M2W
Order No.: 06N0284
EAN: 3606489548445
MPN:
ATV320U15M2W
ATV320U15M2W Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U15M2W, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). This ATV320 drive can feed single-phase synchronous and asynchronous motors. It works at a rated power up to 1.5kW, and a rated voltage from 200V to 240V. Altivar high IP offers washable drives for harsh environments, if users want to clean the dust and chemical pollution outside of drives.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 1.5 kW
Number of phases 1
Rated voltage 200 V
Output current 8 A
Width 250 mm
Height 340 mm
Depth 235 mm