ATV320U55N4W | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 400 V, 14.3 A, ATV320U55N4W
Order No.: 06N0324
EAN: 3606489548544
MPN:
ATV320U55N4W
ATV320U55N4W Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U55N4W, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). This ATV320 drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors. It works at a rated power up to 5.5kW, and a rated voltage from 380V to 500V. Altivar high IP offers washable drives for harsh environments, if users want to clean the dust and chemical pollution outside of drives.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 400 V
Output current 14.3 A
Width 320 mm
Height 521 mm
Depth 300 mm