ATV320U22M2W | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 2.2 kW, 200 V, 11 A, ATV320U22M2W
Order No.: 06N0302
EAN: 3606489548452
MPN:
ATV320U22M2W
ATV320U22M2W Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U22M2W, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). This ATV320 drive can feed single-phase synchronous and asynchronous motors. It works at a rated power up to 2.2kW, and a rated voltage from 200V to 240V. Altivar high IP offers washable drives for harsh environments, if users want to clean the dust and chemical pollution outside of drives.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 2.2 kW
Number of phases 1
Rated voltage 200 V
Output current 11 A
Width 250 mm
Height 340 mm
Depth 235 mm