ATV320U11M2W | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 1.1 kW, 200 V, 6.9 A, ATV320U11M2W
Order No.: 06N0275
EAN: 3606489548438
MPN:
ATV320U11M2W
ATV320U11M2W Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 1 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U11M2W, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). This ATV320 drive can feed single-phase synchronous and asynchronous motors. It works at a rated power up to 1.1kW, and a rated voltage from 200V to 240V. Altivar high IP offers washable drives for harsh environments, if users want to clean the dust and chemical pollution outside of drives. It is delivered without fan, with embedded EMC C2 filter and it provides IP66 protection.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 1.1 kW
Number of phases 1
Rated voltage 200 V
Output current 6.9 A
Width 250 mm
Height 340 mm
Depth 235 mm