ATV12PU22M3 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 200 V, 10 A, ATV12PU22M3
Order No.: 06N0016
EAN: 3606480071249
MPN:
ATV12PU22M3
Series: ALTIVAR 12
ATV12PU22M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV12PU22M3, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. It works at a rated power up to 2.2kW / 3hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. It is designed on a base plate for mounting on the machine frame. The frame surface area should allow heat to dissipate. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version.
Version frequency converter
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 200 V
Output current 10 A
Width 105 mm
Height 143 mm
Depth 98.2 mm