ATV12P075M3 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 0.75 kW, 200 V, 4.2 A, ATV12P075M3
Order No.: 06N0012
EAN: 3606480071225
MPN:
ATV12P075M3
Series: ALTIVAR 12
ATV12P075M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV12P075M3, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. The drive can feed three-phase asynchronous motors. It works at a rated power up to 0.75kW, and a rated voltage from 200V to 240V. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol. It weighs 0.7kg.
Version frequency converter
Power 0.75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 200 V
Output current 4.2 A
Width 72 mm
Height 143 mm
Depth 102.2 mm