ATV12P075M2 | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 0.75 kW, 200 V, 4.2 A, ATV12P075M2
Order No.: 06N0007
EAN: 3606480071133
MPN:
ATV12P075M2
Series: ALTIVAR 12
ATV12P075M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV12P075M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV12P075M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV12P075M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV12P075M2 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 85 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV12P075M2, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. It works at a rated power up to 0.75kW / 1hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. It is designed on a base plate for mounting on the machine frame. The frame surface area should allow heat to dissipate. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol.
Version frequency converter
Power 0.75 kW
Number of phases 1
Rated voltage 200 V
Output current 4.2 A
Width 72 mm
Height 143 mm
Depth 102.2 mm