ATV12PU15M3 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 200 V, 7.2 A, ATV12PU15M3
Order No.: 06N0014
EAN: 3606480071232
MPN:
ATV12PU15M3
Series: ALTIVAR 12
ATV12PU15M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV12PU15M3, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. The drive can feed three-phase asynchronous motors. It works at a rated power up to 1.5kW, and a rated voltage from 200V to 240V. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol. It weighs 1kg.
Version frequency converter
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 200 V
Output current 7.2 A
Width 105 mm
Height 143 mm
Depth 98.2 mm